Vishay/Dale D55342E07B942BRTI
D55342E07B942BRTI picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B942BRTI
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 942K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B942BRTI.pdf
Availability of D55342E07B942BRTI
QUANTITY
D55342E07B942BRTI Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B942BRTI
Internal Part NumberEIS-D55342E07B942BRTI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)942k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B942BRTI
Related LinksD55342E0, D55342E07B942BRTI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B942BRTI Details Description
Related parts for D55342E07B942BRTI
EYELET 0.093" COPPER 500PCS/PKG datasheet.pdf
CBL USB A-MNI B CON 3' 28/28 AWG datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 33.7MM CHASSIS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CLIP TERM HD ON 4-40 POST RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS RA SKT A CODE datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf