Vishay/Dale D55342E07B953APT1
D55342E07B953APT1 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B953APT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B953APT1.pdf
Availability of D55342E07B953APT1
QUANTITY
D55342E07B953APT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B953APT1
Internal Part NumberEIS-D55342E07B953APT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B953APT1
Related LinksD55342E0, D55342E07B953APT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B953APT1 Details Description
Related parts for D55342E07B953APT1
Connector Receptacle 1 Position Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE 4POS PLUG-R/A SOCKET 3.0M datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE D 13POS datasheet.pdf
GASKET FABRIC/FOAM 4X457.2MM SQ datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 4A 23 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE SKT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
C FEDERL TKONTAKT datasheet.pdf
GT 7C 7#8 SKT RECP WALL RM datasheet.pdf
AC/DC CONV 48V 3000W datasheet.pdf