Vishay/Dale D55342H07B120ERWS
D55342H07B120ERWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B120ERWS
Brief Description
RES SMD 120K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B120ERWS.pdf
Availability of D55342H07B120ERWS
QUANTITY
D55342H07B120ERWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B120ERWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B120ERWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B120ERWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B120ERWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B120ERWS Details Description
Related parts for D55342H07B120ERWS
IGBT 600V 75A 463W TO247 datasheet.pdf