Vishay/Dale D55342H07B200HRT1
D55342H07B200HRT1 picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B200HRT1
Brief Description
RES SMD 200K OHM 2% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B200HRT1.pdf
Availability of D55342H07B200HRT1
QUANTITY
D55342H07B200HRT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B200HRT1
Internal Part NumberEIS-D55342H07B200HRT1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B200HRT1
Related LinksD55342H0, D55342H07B200HRT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B200HRT1 Details Description
Related parts for D55342H07B200HRT1
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 300MA 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
SOLARLOK STRIPP-HT datasheet.pdf
JUMPER TEST LEAD SET YELLOW 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.320" NYLON BLACK datasheet.pdf