Vishay/Dale D55342H07B243HRT5
D55342H07B243HRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B243HRT5
Brief Description
RES SMD 243K OHM 2% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B243HRT5.pdf
Availability of D55342H07B243HRT5
QUANTITY
D55342H07B243HRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B243HRT5
Internal Part NumberEIS-D55342H07B243HRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B243HRT5
Related LinksD55342H0, D55342H07B243HRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B243HRT5 Details Description
Related parts for D55342H07B243HRT5
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 1.5A TO-92 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
APPLIANCE INLET W/ FLTR 0.5A 25 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
IC FM RADIO TUNER 20-QFN datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 672FBGA datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf