Vishay/Dale D55342H07B470DPBS
D55342H07B470DPBS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B470DPBS
Brief Description
RES SMD 470 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B470DPBS.pdf
Availability of D55342H07B470DPBS
QUANTITY
D55342H07B470DPBS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B470DPBS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B470DPBS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B470DPBS
Related LinksD55342H0, D55342H07B470DPBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B470DPBS Details Description
Related parts for D55342H07B470DPBS
TRANS PREBIAS NPN 200MW MINI3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MODULE PIP 6A ADJ-OUT T/H 10-DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMCJ datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 4PVH 4COL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 300MA 300 MOHM SMD datasheet.pdf