Vishay/Dale D55342H07B976BRWS
D55342H07B976BRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B976BRWS
Brief Description
RES SMD 976K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B976BRWS.pdf
Availability of D55342H07B976BRWS
QUANTITY
D55342H07B976BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B976BRWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B976BRWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B976BRWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B976BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B976BRWS Details Description
Related parts for D55342H07B976BRWS
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC OTP 4MBIT 150NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK 5POS SIDE ENT 3.5MM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 5% 3W 6028 datasheet.pdf
SWITCH EXTENDED ACTUATOR 8 SEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 500MA 32VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 23MM datasheet.pdf