Vishay/Dale D55342K07B113ART5
D55342K07B113ART5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B113ART5
Brief Description
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B113ART5.pdf
Availability of D55342K07B113ART5
QUANTITY
D55342K07B113ART5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B113ART5
Internal Part NumberEIS-D55342K07B113ART5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B113ART5
Related LinksD55342K0, D55342K07B113ART5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B113ART5 Details Description
Related parts for D55342K07B113ART5
CONN RECEPT 8POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
KIT DEV RABBIT RCM3200 INTL datasheet.pdf
CONN Y-ADAPTER 4P-4P/4P M-F/F datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 88MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf