Vishay/Dale D55342K07B45B0RT5
D55342K07B45B0RT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B45B0RT5
Brief Description
RES SMD 45K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B45B0RT5.pdf
Availability of D55342K07B45B0RT5
QUANTITY
D55342K07B45B0RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B45B0RT5
Internal Part NumberEIS-D55342K07B45B0RT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B45B0RT5
Related LinksD55342K0, D55342K07B45B0RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B45B0RT5 Details Description
Related parts for D55342K07B45B0RT5
SW FORMED LEVER SPDT .1A .110 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RELAY SOLID STATE 12VDC 2A datasheet.pdf
SIDE ELEMENT LEFT W/FOOT datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEADER/WIRE HOUSING H2724/1000 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.5A datasheet.pdf