Vishay/BCcomponents D560J20SL0L63J5R
D560J20SL0L63J5R picture photo
Mfg. Part Number
D560J20SL0L63J5R
Brief Description
CAP CER 56PF 500V SL RADIAL
Datasheet Download
D560J20SL0L63J5R.pdf
Availability of D560J20SL0L63J5R
QUANTITY
D560J20SL0L63J5R Order Process
Ship out your order
Specifications of D560J20SL0L63J5R
Internal Part NumberEIS-D560J20SL0L63J5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesD
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D560J20SL0L63J5R
Related LinksD560J20S, D560J20SL0L63J5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D560J20SL0L63J5R Details Description
Related parts for D560J20SL0L63J5R
RES SMD 210K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC DAC 16BIT MONOTONIC SER 8SOIC datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVDS 32-VFQFPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 160POS .050 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf