Vishay/BCcomponents D562M25Z5UH63J5R
D562M25Z5UH63J5R picture photo
Mfg. Part Number
D562M25Z5UH63J5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 100V Z5U RADIAL
Datasheet Download
D562M25Z5UH63J5R.pdf
Availability of D562M25Z5UH63J5R
QUANTITY
D562M25Z5UH63J5R Order Process
Ship out your order
Specifications of D562M25Z5UH63J5R
Internal Part NumberEIS-D562M25Z5UH63J5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D562M25Z5UH63J5R
Related LinksD562M25Z, D562M25Z5UH63J5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D562M25Z5UH63J5R Details Description
Related parts for D562M25Z5UH63J5R
TERM PIN NON INS 16-14 AWG datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 44TSOP datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 150 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT TIN 4POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
DOME LIGHT - WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS SQ FLNG WO/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0012UF RADIAL datasheet.pdf