Vishay/BCcomponents D562Z25Y5VH63J5R
D562Z25Y5VH63J5R picture photo
Mfg. Part Number
D562Z25Y5VH63J5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 100V Y5V RADIAL
Datasheet Download
D562Z25Y5VH63J5R.pdf
Availability of D562Z25Y5VH63J5R
QUANTITY
D562Z25Y5VH63J5R Order Process
Ship out your order
Specifications of D562Z25Y5VH63J5R
Internal Part NumberEIS-D562Z25Y5VH63J5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D562Z25Y5VH63J5R
Related LinksD562Z25Y, D562Z25Y5VH63J5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D562Z25Y5VH63J5R Details Description
Related parts for D562Z25Y5VH63J5R
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SKT XLR datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 5V 830W datasheet.pdf
DRIVER SERVO 200V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.04A 330 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 12.5K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
LED IND RED 2V RED 6" WIRE datasheet.pdf