Connor-Winfield D75J-040.0M-T
D75J-040.0M-T picture photo
Mfg. Part Number
D75J-040.0M-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
D75J-040.0M-T.pdf
Availability of D75J-040.0M-T
QUANTITY
D75J-040.0M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of D75J-040.0M-T
Internal Part NumberEIS-D75J-040.0M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD Series Precision (TCXO) Overview
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesD75J
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.094" (2.40mm)
Package / Case10-SMD, No Lead (QFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D75J-040.0M-T
Related LinksD75J-0, D75J-040.0M-T Datasheet, Connor-Winfield Distributor
D75J-040.0M-T Details Description
Related parts for D75J-040.0M-T
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 1MM R/A SMD AU datasheet.pdf
RES 732 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 4-SOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 5W5 M 30A datasheet.pdf