Ohmite D75K8K0E
D75K8K0E picture photo
Mfg. Part Number
D75K8K0E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 8K OHM 75W
Datasheet Download
D75K8K0E.pdf
Availability of D75K8K0E
QUANTITY
D75K8K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of D75K8K0E
Internal Part NumberEIS-D75K8K0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8k
Power (Watts)75W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length6.000" (152.40mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D75K8K0E
Related LinksD75K, D75K8K0E Datasheet, Ohmite Distributor
D75K8K0E Details Description
Related parts for D75K8K0E
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7NS 100TQFP datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT UVLO 8SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
PRESSURE20PC26PC 5 PSI datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf