C&K Components DA102J12S215DQF
DA102J12S215DQF picture photo
Mfg. Part Number
DA102J12S215DQF
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Datasheet Download
DA102J12S215DQF.pdf
Availability of DA102J12S215DQF
QUANTITY
DA102J12S215DQF Order Process
Ship out your order
Specifications of DA102J12S215DQF
Internal Part NumberEIS-DA102J12S215DQF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesDA
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingOn - Off, Vertical
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.40mm x 13.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA102J12S215DQF
Related LinksDA102J1, DA102J12S215DQF Datasheet, C&K Components Distributor
DA102J12S215DQF Details Description
Related parts for DA102J12S215DQF
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100" SMD GLD datasheet.pdf
CONTACTS DIL BRONZ datasheet.pdf
BOARD DEMO AS5163 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPEA 9POS datasheet.pdf
CBL RIBN 38COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 7.6A 9.9 MOHM datasheet.pdf