ITT Cannon, LLC DA15PF179K127
DA15PF179K127 picture photo
Mfg. Part Number
DA15PF179K127
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DA15PF179K127.pdf
Availability of DA15PF179K127
QUANTITY
DA15PF179K127 Order Process
Ship out your order
Specifications of DA15PF179K127
Internal Part NumberEIS-DA15PF179K127
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA15PF179K127
Related LinksDA15PF, DA15PF179K127 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DA15PF179K127 Details Description
Related parts for DA15PF179K127
JUMPER-H1504TR/A2015A/X 2" datasheet.pdf
RES 8.06M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 72POS DL .100 BLK datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1MSPS 24-SSOP datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 20POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 100A TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.35V 8A SYNC 10UQFN datasheet.pdf