Texas Instruments DAC8165EVM
DAC8165EVM picture photo
Mfg. Part Number
DAC8165EVM
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Digital to Analog Converters (DACs)
Brief Description
EVALUATION MODULE FOR DAC8165
Datasheet Download
DAC8165EVM.pdf
Availability of DAC8165EVM
QUANTITY
DAC8165EVM Order Process
Ship out your order
Specifications of DAC8165EVM
Internal Part NumberEIS-DAC8165EVM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageDAC8165EVM Specifications
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Digital to Analog Converters (DACs)
Series-
Number of DAC's4
Number of Bits14
Sampling Rate (Per Second)-
Data InterfaceSerial
Settling Time8µs
DAC TypeVoltage
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartDAC8165
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAC8165EVM
Related LinksDAC81, DAC8165EVM Datasheet, Texas Instruments Distributor
DAC8165EVM Details Description
Related parts for DAC8165EVM
CABLE FLAT FLEX 26POS 0.5MM 5" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12.5MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 99POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT 2MM datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 THRUHL datasheet.pdf
RES SMD 816 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf