ITT Cannon, LLC DAM15STA197
DAM15STA197 picture photo
Mfg. Part Number
DAM15STA197
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAM15STA197.pdf
Availability of DAM15STA197
QUANTITY
DAM15STA197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAM15STA197
Internal Part NumberEIS-DAM15STA197
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAM15STA197
Related LinksDAM15, DAM15STA197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAM15STA197 Details Description
Related parts for DAM15STA197
IC DETECTOR VOLT 3.9V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CCTV MICRO DELX 2"4"6" RISE KNOB datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.155" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 62MHZ RRO SOT-5 datasheet.pdf
BNC STRAIGHT CLAMP JACK, BULKHEA datasheet.pdf
MOTION SENSOR H TYPE 30CM datasheet.pdf
15 POS TR MINI UNIV datasheet.pdf