ITT Cannon, LLC DAMAM15SNMBF0
DAMAM15SNMBF0 picture photo
Mfg. Part Number
DAMAM15SNMBF0
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
DSUB 15 F CRIMP NM
Datasheet Download
DAMAM15SNMBF0.pdf
Availability of DAMAM15SNMBF0
QUANTITY
DAMAM15SNMBF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMAM15SNMBF0
Internal Part NumberEIS-DAMAM15SNMBF0
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mating Cycles500
Dielectric MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMAM15SNMBF0
Related LinksDAMAM1, DAMAM15SNMBF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMAM15SNMBF0 Details Description
Related parts for DAMAM15SNMBF0
IC MUXIT PLL FREQ MULT 28-TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVSR PUSHPULL 4.38V SOT23 datasheet.pdf
IC DALLASTAT 50K 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 15A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E OLIVE datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 75' NM NM datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 9POS ORG datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 200PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf