ITT Cannon, LLC DAMAM26PF225
DAMAM26PF225 picture photo
Mfg. Part Number
DAMAM26PF225
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DAMAM26PF225.pdf
Availability of DAMAM26PF225
QUANTITY
DAMAM26PF225 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMAM26PF225
Internal Part NumberEIS-DAMAM26PF225
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMAM26PF225
Related LinksDAMAM2, DAMAM26PF225 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMAM26PF225 Details Description
Related parts for DAMAM26PF225
RES SMD 931K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEAT SINK QSFP+ datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
TWEEZER INSERTION 22D GA datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 25.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf