ITT Cannon, LLC DAMAM26SF225
DAMAM26SF225 picture photo
Mfg. Part Number
DAMAM26SF225
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DAMAM26SF225.pdf
Availability of DAMAM26SF225
QUANTITY
DAMAM26SF225 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMAM26SF225
Internal Part NumberEIS-DAMAM26SF225
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMAM26SF225
Related LinksDAMAM2, DAMAM26SF225 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMAM26SF225 Details Description
Related parts for DAMAM26SF225
DSUB CABL-AFM25G/ AE25M / X datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SIDACTOR BI 120V 400A DO214 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 51.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf