Vishay/Dale RN65C5623FRSL
RN65C5623FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5623FRSL
Brief Description
RES 562K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5623FRSL.pdf
Availability of RN65C5623FRSL
QUANTITY
RN65C5623FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5623FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C5623FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5623FRSL
Related LinksRN65C5, RN65C5623FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5623FRSL Details Description
Related parts for RN65C5623FRSL
CORD 3COND M/F EURO UNSHLD 2.5M datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 50PPM CTR SPRD SMD datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 21.59MM datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf