ITT Cannon, LLC DAMAM26SF225
DAMAM26SF225 picture photo
Mfg. Part Number
DAMAM26SF225
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DAMAM26SF225.pdf
Availability of DAMAM26SF225
QUANTITY
DAMAM26SF225 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMAM26SF225
Internal Part NumberEIS-DAMAM26SF225
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMAM26SF225
Related LinksDAMAM2, DAMAM26SF225 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMAM26SF225 Details Description
Related parts for DAMAM26SF225
IC OSC CTC 10MHZ 44QFP datasheet.pdf
CABLE 50 OHM BNC(M) RG58C/U 240" datasheet.pdf
CONN RING STR 4AWG 5/16" PLAIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 11A TO-247 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8MSOP datasheet.pdf
IC DRIVER HI SIDE 0.5A IPS 8SOIC datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 16V T/H datasheet.pdf