ITT Cannon, LLC DAME15PZ
DAME15PZ picture photo
Mfg. Part Number
DAME15PZ
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
DAME15PZ.pdf
Availability of DAME15PZ
QUANTITY
DAME15PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DAME15PZ
Internal Part NumberEIS-DAME15PZ
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAME15PZ
Related LinksDAME, DAME15PZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAME15PZ Details Description
Related parts for DAME15PZ
FIXED IND 2.2UH 30MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
VOLT DETECT IC N-CH OD 2.2V TO-9 datasheet.pdf