ITT Cannon, LLC DAMME15S
DAMME15S picture photo
Mfg. Part Number
DAMME15S
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DAMME15S.pdf
Availability of DAMME15S
QUANTITY
DAMME15S Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMME15S
Internal Part NumberEIS-DAMME15S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMME15S
Related LinksDAMM, DAMME15S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMME15S Details Description
Related parts for DAMME15S
IC ADC 8-BIT T/H&REF CMOS 20SOIC datasheet.pdf
IC COUNTER 4BIT BINARY 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 98 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
DEV EMULATION POD FOR M16C/6V (M datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 14" 2S CRS datasheet.pdf
FIXED IND 33MH 113MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf