ITT Cannon, LLC DAMV15SZK126
DAMV15SZK126 picture photo
Mfg. Part Number
DAMV15SZK126
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DAMV15SZK126.pdf
Availability of DAMV15SZK126
QUANTITY
DAMV15SZK126 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMV15SZK126
Internal Part NumberEIS-DAMV15SZK126
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMV15SZK126
Related LinksDAMV15, DAMV15SZK126 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMV15SZK126 Details Description
Related parts for DAMV15SZK126
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB 22MM GRN/RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
14+14 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V 40W datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
AL SIDE VIEW 20MM THRUBM datasheet.pdf