ITT Cannon, LLC DAMZ-15S-N-K126
DAMZ-15S-N-K126 picture photo
Mfg. Part Number
DAMZ-15S-N-K126
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DAMZ-15S-N-K126.pdf
Availability of DAMZ-15S-N-K126
QUANTITY
DAMZ-15S-N-K126 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMZ-15S-N-K126
Internal Part NumberEIS-DAMZ-15S-N-K126
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMZ-15S-N-K126
Related LinksDAMZ-15, DAMZ-15S-N-K126 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMZ-15S-N-K126 Details Description
Related parts for DAMZ-15S-N-K126
HEADER OPEN .018"DIA .600 28POS datasheet.pdf
MODULE SDRAM 64MB 168DIMM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO R/A 12POS 30AU datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 12POS datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ASSEMBLY ROUND 1 POS 37.7MM D 17 datasheet.pdf
SBL12(A) datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf