Elna America DB-5R5D334T
DB-5R5D334T picture photo
Mfg. Part Number
DB-5R5D334T
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 330MF -20% +80% 5.5V T/H
Datasheet Download
DB-5R5D334T.pdf
Availability of DB-5R5D334T
QUANTITY
DB-5R5D334T Order Process
Ship out your order
Specifications of DB-5R5D334T
Internal Part NumberEIS-DB-5R5D334T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesDB
PackagingBulk
Capacitance330mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)75 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DB-5R5D334T
Related LinksDB-5R, DB-5R5D334T Datasheet, Elna America Distributor
DB-5R5D334T Details Description
Related parts for DB-5R5D334T
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 260MA SOT323 datasheet.pdf
TIP CHISEL 2.4MM FOR TS 550/600 datasheet.pdf
RES SMD 2.94M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC P600 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 19.5A 2.1 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf