Bourns Inc. RL895-220K-RC
RL895-220K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL895-220K-RC
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.7A 60 MOHM TH
Datasheet Download
RL895-220K-RC.pdf
Availability of RL895-220K-RC
QUANTITY
RL895-220K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL895-220K-RC
Internal Part NumberEIS-RL895-220K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±10%
Current Rating1.7A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant9MHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL895-220K-RC
Related LinksRL895-, RL895-220K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL895-220K-RC Details Description
Related parts for RL895-220K-RC
TRANS NPN DARL 50V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES 135K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf