Panasonic Electronic Components DB2130300L
DB2130300L picture photo
Mfg. Part Number
DB2130300L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMINI2
Datasheet Download
DB2130300L.pdf
Availability of DB2130300L
QUANTITY
DB2130300L Order Process
Ship out your order
Specifications of DB2130300L
Internal Part NumberEIS-DB2130300L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingDigi-Reel®
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If490mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)11ns
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F33pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Supplier Device PackageSMINI2-F4-B-B
Operating Temperature - Junction125°C (Max)