Panasonic Electronic Components DB2440200L
DB2440200L picture photo
Mfg. Part Number
DB2440200L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A TMINIP2
Datasheet Download
DB2440200L.pdf
Availability of DB2440200L
QUANTITY
DB2440200L Order Process
Ship out your order
Specifications of DB2440200L
Internal Part NumberEIS-DB2440200L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)2A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If470mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)15ns
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F50pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-128
Supplier Device PackageTMiniP2-F2-B
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DB2440200L
Related LinksDB244, DB2440200L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
DB2440200L Details Description
Related parts for DB2440200L
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.5MM datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 STR 15AU datasheet.pdf
SWITCH SPST 5 SEC LOW PROFILE datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT SMCI ASSY TR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
ADAPTER FOR E1 EMULATOR datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A datasheet.pdf