ITT Cannon, LLC DB25PF179AA191
DB25PF179AA191 picture photo
Mfg. Part Number
DB25PF179AA191
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DB25PF179AA191.pdf
Availability of DB25PF179AA191
QUANTITY
DB25PF179AA191 Order Process
Ship out your order
Specifications of DB25PF179AA191
Internal Part NumberEIS-DB25PF179AA191
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DB25PF179AA191
Related LinksDB25PF1, DB25PF179AA191 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DB25PF179AA191 Details Description
Related parts for DB25PF179AA191
IC TXRX RS485 LOWPWR 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC DIFFERENTIAL VIDEO AMP 14SOIC datasheet.pdf
BOARD JAVAN W/2 SOT23-3 SOCKETS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS TIN datasheet.pdf
CONN RECPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf