FFF DBM25P743
DBM25P743 picture photo
Mfg. Part Number
DBM25P743
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBM25P743.pdf
Availability of DBM25P743
QUANTITY
DBM25P743 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBM25P743
Internal Part NumberEIS-DBM25P743
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM
PackagingTray
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBM25P743
Related LinksDBM2, DBM25P743 Datasheet, FFF Distributor
DBM25P743 Details Description
Related parts for DBM25P743
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf