FFF DBM25P743
DBM25P743 picture photo
Mfg. Part Number
DBM25P743
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBM25P743.pdf
Availability of DBM25P743
QUANTITY
DBM25P743 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBM25P743
Internal Part NumberEIS-DBM25P743
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBM25P743
Related LinksDBM2, DBM25P743 Datasheet, FFF Distributor
DBM25P743 Details Description
Related parts for DBM25P743
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 4A PUSH-PULL datasheet.pdf
CBL FIBER OPTIC 1000UM DUPLX datasheet.pdf
M803 4C 4#23 SKT PLUG THRD datasheet.pdf
3300UF 80V 25X50MM 105C 5000H datasheet.pdf