ITT Cannon, LLC DBMA44SF0
DBMA44SF0 picture photo
Mfg. Part Number
DBMA44SF0
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
DSUB 44 F CRIMP
Datasheet Download
DBMA44SF0.pdf
Availability of DBMA44SF0
QUANTITY
DBMA44SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMA44SF0
Internal Part NumberEIS-DBMA44SF0
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mating Cycles200
Dielectric MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMA44SF0
Related LinksDBMA, DBMA44SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMA44SF0 Details Description
Related parts for DBMA44SF0
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 0.5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
KIT CONN TQFP64 FOR ST7MDT20M datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 200MA 400 MOHM datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 170W TO220-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf