ITT Cannon, LLC DBMAE44S
DBMAE44S picture photo
Mfg. Part Number
DBMAE44S
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DBMAE44S.pdf
Availability of DBMAE44S
QUANTITY
DBMAE44S Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMAE44S
Internal Part NumberEIS-DBMAE44S
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMAE44S
Related LinksDBMA, DBMAE44S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMAE44S Details Description
Related parts for DBMAE44S
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 1.4MM datasheet.pdf
RES 7.77K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 PG29 datasheet.pdf
RES 234K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf