ITT Cannon, LLC DBME25PA101
DBME25PA101 picture photo
Mfg. Part Number
DBME25PA101
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DBME25PA101.pdf
Availability of DBME25PA101
QUANTITY
DBME25PA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBME25PA101
Internal Part NumberEIS-DBME25PA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBME25PA101
Related LinksDBME2, DBME25PA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBME25PA101 Details Description
Related parts for DBME25PA101
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TWEEZER POINTED STRONG OO 4.72" datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3A 15W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16CDIP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 34.56MHZ CMOS SMD datasheet.pdf