FFF DBML25P043
DBML25P043 picture photo
Mfg. Part Number
DBML25P043
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
DBML25P043.pdf
Availability of DBML25P043
QUANTITY
DBML25P043 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBML25P043
Internal Part NumberEIS-DBML25P043
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE501
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBML25P043
Related LinksDBML2, DBML25P043 Datasheet, FFF Distributor
DBML25P043 Details Description
Related parts for DBML25P043
IC OPAMP GP 1.7MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
LENS AMBER TRANPARENT CYLINDER datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
381 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf