ITT Cannon, LLC DBMP25PJ
DBMP25PJ picture photo
Mfg. Part Number
DBMP25PJ
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBMP25PJ.pdf
Availability of DBMP25PJ
QUANTITY
DBMP25PJ Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMP25PJ
Internal Part NumberEIS-DBMP25PJ
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMP25PJ
Related LinksDBMP, DBMP25PJ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMP25PJ Details Description
Related parts for DBMP25PJ
LED BLUE CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 18W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf