Panasonic Electronic Components EEV-FK1V220R
EEV-FK1V220R picture photo
Mfg. Part Number
EEV-FK1V220R
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEV-FK1V220R.pdf
Availability of EEV-FK1V220R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEV-FK1V220R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-FK1V220R
Internal Part NumberEIS-EEV-FK1V220R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current160mA
Impedance700 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-FK1V220R
Related LinksEEV-FK, EEV-FK1V220R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-FK1V220R Details Description
Related parts for EEV-FK1V220R
CONN PLUG 10POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 256POS 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
UMC PLUG-SMA BKHD JACK .81 150MM datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-SSOP datasheet.pdf
1MM DDR3 DIMM VT TH /LUB datasheet.pdf
K60706C datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO214AC datasheet.pdf