FFF DBPL25S565MTLF
DBPL25S565MTLF picture photo
Mfg. Part Number
DBPL25S565MTLF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBPL25S565MTLF.pdf
Availability of DBPL25S565MTLF
QUANTITY
DBPL25S565MTLF Order Process
Ship out your order
Specifications of DBPL25S565MTLF
Internal Part NumberEIS-DBPL25S565MTLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationOD, DP Series Drawing Rev. 25/Feb/2015
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDP
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBPL25S565MTLF
Related LinksDBPL25S, DBPL25S565MTLF Datasheet, FFF Distributor
DBPL25S565MTLF Details Description
Related parts for DBPL25S565MTLF
RESISTOR POWER ADJ 3 OHM 225W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 19V 60W datasheet.pdf