API Delevan DC1050R-564K
DC1050R-564K picture photo
Mfg. Part Number
DC1050R-564K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560UH 3A 205 MOHM TH
Datasheet Download
DC1050R-564K.pdf
Availability of DC1050R-564K
QUANTITY
DC1050R-564K Order Process
Ship out your order
Specifications of DC1050R-564K
Internal Part NumberEIS-DC1050R-564K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDC1050R
PackagingBulk
Type-
Material - Core-
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating3A
Current - Saturation3.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)205 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.180" Dia (29.98mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC1050R-564K
Related LinksDC1050, DC1050R-564K Datasheet, API Delevan Distributor
DC1050R-564K Details Description
Related parts for DC1050R-564K
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RP-SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf