API Delevan DC780-124K
DC780-124K picture photo
Mfg. Part Number
DC780-124K
Brief Description
FIXED IND 120UH 4A 90 MOHM TH
Datasheet Download
DC780-124K.pdf
Availability of DC780-124K
QUANTITY
DC780-124K Order Process
Ship out your order
Specifications of DC780-124K
Internal Part NumberEIS-DC780-124K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyFixed Inductors
SeriesDC780
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±10%
Current Rating4A
Current - Saturation10A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.775" Dia (19.60mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC780-124K
Related LinksDC780, DC780-124K Datasheet, API Delevan Distributor
DC780-124K Details Description
Related parts for DC780-124K
IC REG CTRLR PWM 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.24 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4.5A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
GALVANIZED STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 72POS datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 22 NF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf