API Delevan DC780-152L
DC780-152L picture photo
Mfg. Part Number
DC780-152L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 11.4A 3 MOHM TH
Datasheet Download
DC780-152L.pdf
Availability of DC780-152L
QUANTITY
DC780-152L Order Process
Ship out your order
Specifications of DC780-152L
Internal Part NumberEIS-DC780-152L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDC780
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±15%
Current Rating11.4A
Current - Saturation89A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.775" Dia (19.60mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC780-152L
Related LinksDC780, DC780-152L Datasheet, API Delevan Distributor
DC780-152L Details Description
Related parts for DC780-152L
MODULE POWER ENTRY 6A 100V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 1606 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT FLANGE MOLEX datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 220 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 208 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 86 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/8" 11.73" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf