API Delevan DC780-183K
DC780-183K picture photo
Mfg. Part Number
DC780-183K
Brief Description
FIXED IND 18UH 7.2A 18 MOHM TH
Datasheet Download
DC780-183K.pdf
Availability of DC780-183K
QUANTITY
DC780-183K Order Process
Ship out your order
Specifications of DC780-183K
Internal Part NumberEIS-DC780-183K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyFixed Inductors
SeriesDC780
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating7.2A
Current - Saturation25.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)18 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.775" Dia (19.60mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC780-183K
Related LinksDC780, DC780-183K Datasheet, API Delevan Distributor
DC780-183K Details Description
Related parts for DC780-183K
IC SWITCH SPDT SM8 datasheet.pdf
CONTACT PIN 16-18AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 23.37MM datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 0402 datasheet.pdf
IC MEM FIFO 1024X9 ASYNC 28CDIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
JT 55C 55#22D SKT PLUG datasheet.pdf
680UF 20V 16.1X33.4 105C RAD datasheet.pdf