FFF DCM21WA4P500N
DCM21WA4P500N picture photo
Mfg. Part Number
DCM21WA4P500N
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 (17 + 4 Power) Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DCM21WA4P500N.pdf
Availability of DCM21WA4P500N
QUANTITY
DCM21WA4P500N Order Process
Ship out your order
Specifications of DCM21WA4P500N
Internal Part NumberEIS-DCM21WA4P500N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDMW HE507
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21 (17 + 4 Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 21WA4
Contact TypeSignal and Power (Not Included)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCM21WA4P500N
Related LinksDCM21W, DCM21WA4P500N Datasheet, FFF Distributor
DCM21WA4P500N Details Description
Related parts for DCM21WA4P500N
FUSE BOARD MNT 3A 32VAC/VDC 0603 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 9A LS 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PCI EXPRSS/JITT ATTEN 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 3 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
RELAY GEN PUR SPDT + SPST 8A 3V datasheet.pdf
KIT DEV ZMOTION INTRUSION datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES 4K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 1.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf