ITT Cannon, LLC DCM37PA101
DCM37PA101 picture photo
Mfg. Part Number
DCM37PA101
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DCM37PA101.pdf
Availability of DCM37PA101
QUANTITY
DCM37PA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCM37PA101
Internal Part NumberEIS-DCM37PA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCM37PA101
Related LinksDCM37, DCM37PA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCM37PA101 Details Description
Related parts for DCM37PA101
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ADAPTER IMX31 457 TO 516 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING BLACK 50M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf