ITT Cannon, LLC DCMA37SA101F0
DCMA37SA101F0 picture photo
Mfg. Part Number
DCMA37SA101F0
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
DSUB 37 F CRIMP CAD
Datasheet Download
DCMA37SA101F0.pdf
Availability of DCMA37SA101F0
QUANTITY
DCMA37SA101F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMA37SA101F0
Internal Part NumberEIS-DCMA37SA101F0
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mating Cycles200
Dielectric MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMA37SA101F0
Related LinksDCMA37, DCMA37SA101F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMA37SA101F0 Details Description
Related parts for DCMA37SA101F0
INPUT MODULE DC 34MA 5VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERMINAL TYPE 2910 50 datasheet.pdf
DIP CABLE 4POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 67.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf