Vishay/Dale RWR81S8R06FSS70
RWR81S8R06FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S8R06FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.06 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S8R06FSS70.pdf
Availability of RWR81S8R06FSS70
QUANTITY
RWR81S8R06FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S8R06FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S8R06FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S8R06FSS70
Related LinksRWR81S8, RWR81S8R06FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S8R06FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S8R06FSS70
FUSE BRD MNT 125MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DGTL SW 8192X8192 144-BGA datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 750 OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SNGL SP 3POS PLAST datasheet.pdf
LED SBT-70 WARM WHITE 92CRI 2SMD datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2.5A 10VSON datasheet.pdf