Cornell Dubilier Electronics DCMC152T450BC2B
DCMC152T450BC2B picture photo
Mfg. Part Number
DCMC152T450BC2B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 450V SCREW
Datasheet Download
DCMC152T450BC2B.pdf
Availability of DCMC152T450BC2B
QUANTITY
DCMC152T450BC2B Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMC152T450BC2B
Internal Part NumberEIS-DCMC152T450BC2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesDCMC
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)89.5 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.3A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMC152T450BC2B
Related LinksDCMC152, DCMC152T450BC2B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DCMC152T450BC2B Details Description
Related parts for DCMC152T450BC2B
CONN HDR BRKWAY .100 29POS VERT datasheet.pdf
UCC29411D datasheet.pdf
APPLICATOR DIE SET .365 CABLE datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 484CG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 3.24M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADC34J45 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf